×

روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه های گلدان

watersuab
24 شهریور 1400
روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات گلدان - واترسوآب
5/5 - (1 امتیاز)
حشرات و پشه های که داخل گلدان های خانگی و آپارتمانی هستند بسیار آزار دهند و اعصاب خردکن اند و در بعضی وقت ها اگر جدی گرفته نشوند باعث میشنود که گیاه آسیب ببیند یا کمل خشک شود. اگر شما هم در خانه خود گل و گیاه نگهداری میکنید حتما با این حشرات و پشه ها برخورد کرده اید و در اکثر مواقع مجبور به بیرون انداخت گل یا گیاه اسیب دیده شدید. اما ما در این مقاله میخواهیم به شما یاد بدهیم که چطور این حشرات و پشه ها را از بین ببرید و گیاه را به حالت اول برگردانید. پس حتما تا آخر این مقاله رو مطالعه کنید.
اگر گل و گیاه های که در خانه یا باغجه نگهمیدارد ، باعث تجمع حشرات و پشه های شده که شما را آزار میدهد هیچ نگران نباشید در این مقاله باهم یاد میگیرم که چطور با استفاده از موادی که در خانه هایمان یافت میشود این حشرات را دور کنیم و این کار را بدون استفاده از مواد شیمیایی که برای سلامت مضر است انجام میدهیم.

روش های ساده و خانگی از بین بردن پشه های گلدان بدون مواد شیمیایی

1. استفاده از آب و مایع ظرف شویی

5 قاشق مایع ظرفشویی را با 4 فتجان آب مخلوط کنید ، در اسپری بریزید و گیاه که پشه دارد را با این محلول اسپری کنید.این مایع باعث میشود که آب به پشه ها و کنه نرسد و بعد از مدتی حشرات از بین می رود. هیمنطور میتوان به جای مایع ظرفشویی از صابون هم استفاده کرد.

2. استفاده از سیر

بوید بد و تند سیر باعث میشود که حشرات از گیاه شما دور شوند یک حبه سیر را در خاک گلدان بگذارید تا حشرات از گیاه دور شوند. بوی سیر آنقدر بد است که حشرات هم از بوی سیر بدشان می آید.😁

3. استفاده از اسپری فلفل

منظور از اسپری فلفل ، اسپریی نیست که برای دفاع ازش استفاده میشه. 😅 فلفل به خاطر تند بودن و دارا بودن کپسایسین (Capsaicin) باعث میشود که حشرات و آفات از گیاه دور شوند. برای این کار 2 قطره مایع ظرشویی ، 3 لیتر آب و دو قاشق غذا خوری فلفل را باهم مخلوط کنید و در اسپری بریزید و گیاه را اسپری کنید. شما میتونید از فلفل سیاه ، چیلی ، زنجبیل و پاپریکا هم استفاده کنید.

4. استفاده از اسپری الکل

الکل هم که هم همه ی دردها را دوا میکند با اسپری کردن الکل هم میتوانید حشرات و پشه ها را دور کنید. یک فنجان الکل 70 درصد طبی را با یک لیتر آب مخلوط کنید . این محلول را روی گیاهان اسپری کنید تا حشرات و پشه ها از گیاه دور شوند.

5. روغن درخت چریش

احتمال زاید این روغن در خانه هرکس پیدا نشود ولی می توان آن را از عطاری ها یا فروشگاه های روغن های طبیعی بخرید. این روغن از دانه های درخت چریش گرفته شده که بصورت بومی در هند کشت میوشد و آفت کش بسیار خوبی است که میتواند پشه ها ، کنه ها ، شته ها ، و حشرات دیگر را از گیاه دور کند و یا حتی از بین ببرد. اگر توانستید این روغن رو خریداری کنید آن را دورن اسپری بریزید و روی گیاه اسپری کنید.

6. نوشیدنی مالت

ماء‌الشعیر رو حشرات و حلزون ها دوست دارند شما میتوانید یک مقدا ماء‌الشعیر را در نعلبکی بریزید و درکنار گلدان ها بگذارید .در این حالت پشه ها جذب آن میشوند و دیگر به سراغ گیاهان نمیروند . در این روش میتوان از آب انگور یا گریپ فروت هم استفاده کرد. البته میشه بجای این ها از صفحه های چسب ناک که داخل بازار موجود استفاده کنید.

7. اسپری آب گیاه و کاشت گیاه هان خاص

بعضی از گیاهان مثل مریم گلی ، آویشن ، ریحان ، رزماری ، نعناع ، سداب و اسطوخدوس برخی از حشرات را دور میکند شما میتوانید آب یا روغن این گیاهان را روش گل و گیاهان خود اسپری کنید. برای درست کردن آب گیاه هم کافی است برگ های خرد شده این گیاهان را درون سطلی از آب بریزید و 24 ساعت بعد آن را آب کش کنید.همچنین شما میتوانید این گیاهن را درون باغچه یا گلدان خود بکارید تا حشرات از گل های دیگر تان دور شوند.

9. اسپری کردن چای نیکوتین

چای نیکوتین هم میتواند حشراتی که برگ ها را میجوند را دور کند. برای درست کردن چای نیکوتین 1 فنجان تنباکوی خشک را با حدود 3/5 لیتر آب گرم و یک چهارم قاشق چای خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. بعد از 30 دقیقه تفاله ها را جدا کنید و محلول را روی گیاه اسپری کنید. با این کار حشرات که برگ گیاهان را میخورند دور میکنید.

پیشگیری از جمع شدن حشرات و پشه ها در گلدان و گیاه خانگی

به قول دکتر سلام پیشگیری بهتر از درمان 😁 ، پس بهتر که قبل از جمع شدن حشرات از کار هایی رو انجام بدید که دیگه هیچ حشره ای دور گل و گیاه جمع نشه. تو ادامه مطلب بهتون میگم چی کار کنید که حشرات و پشه ها به سمت گیاه شما نیان.

دقت و بررسی دقیق قبل از خرید

بهترین راه برای جلو گیری از رشد آفت های اینه که اصلا نزاریم هیچ گیاه آفت داری وارد خانه بشه و حتما موقعه خرید به گیاه رو برسی کنیم. وقتی میخواید گیاهی رو بخرید ، با دقت بالا رو برگ ها رو نگاه کنید تا مطمئن شید هیچ حرشه ای ، پشه یا شته ای روی اون نیست زیر برگ ها رو خیلی خوب نگاه کنید و دنبال رگه های سفید یا قهوه یا نقطه ای های قرمز باشید. بعد مکان رویش برگ ها رو روی شاخه خوب نگاه کنید و ببینید اثاری از حشره یا پشه هست یا نه. و بعد انگشت های خودتون رو توی خاک فرو کنید و دنبال حشرات سیاه رنگ  مگس مانند بگردید.

قبل از اینکه گیاهان را از فضای خارجی خانه به داخل بیاورید، آنها را خوب بررسی کنید

خیلی از افراد دیگه دوست دارن که تو فصل بهار و تابستان گیاهاشون رو از خونه بیارن بیرون از خونه بزارن تا خوب آفتاب بگیره. این کاره متأسفانه احتمال آوردن آفت ها به داخل خونه رو زیاد میکنه حتما قبل از اوردن گل و گیاه ها در خانه برای فصل های پاییز و زمستان با دقت بالا گیاه رو بررسی کنید. دنبال برگ های زرد و آویزان ، برگ های لک دار یا برگ هایی که تغییر شکل پیدا کردند باشید. همچنین ببینید که زیر ساقه ها تارعنکبوت وجود دارد یا نه. اگر گیاه آفت داری به داخل خونه بیارید افت از گیاه به گیاهان سالم انتقال پیدا میکند.

به گیاه زیاد آب ندید

یکی از اصلی ترین دلیل های حشرات و آفات جذب گیاه میشود زیاد آب دادن به گیاه است پشه ها تخم گذاری در خاک مرطوب را بیشتر ترجیح میدهند. به همین دلیل آب دادن بیش از حد به گیاه الاو بر خفگی باعث جمع شدن آفات میشود. و محیط بسیار خوبی را برای رشد حشرات ایجاد میکند.

ازبین‌بردن پشه‌های گیاهان باغچه‌ای

اگر در خانه جا نگهداری گیاه ندارید با به هر دلیل گیاهانتان را در حیاط نگه میدارید با کاشت بعضی گیاهان خاص میشه از حشرات و آفت ها رو دور کرد. در ادامه هم به بعضی از گیاهانی اشاره می کنیم که میتونید توی گلدان های باغچه ای بکارید.

کاشت آلیوم

برای کاشت آلیوم، که یک از خانواده سیر و پیاز است، حتما گلدانی بزرگ انتخاب کنید تا بتوانید آلیوم‌های غول‌پیکر بکارید. آلیوم‌های بزرگ تا بیشتر از یک متر رشد می‌کنند. این گیاهان عاشق آفتاب‌اند، اما آلیوم‌های غول‌پیکر در سایه هم رشد می‌کنند. خاک را مرطوب نگه دارید، اما زیاد به آن آب ندهید.

کاشت ریحان

ریحان هم جزو گیاهانی هست که پشه ها و آفت ها را دور میکند. شما میتونید از ریحان ستی (ریحان که خودمان استفاده میکنیم) ، ریحان دارچینی ، ریحان لیمویی ، ریحان مقدس و ریحان تایلندی استفاده کنید. رایحان رو توی باقچه باغچه بکارید یا در گلدان بکارید و در کنار گل و گیاه های دیگرات بزارید.جایی رو برای ریحان ها انتخاب کنید که روزی حدود 6 تا 8 ساعت آفت بگیرد و بصورت مرتب به اون آب بدید تا خشک نشه.

کاشت گل داوودی

گل داوودی توی هر خاکی رشد میکنه و همه جا قابل استفاده است.گل های داوودی زیاد از رطوبت خوشش نماید و بهتری که زیاد به گل داوودی آب ندید. اگر هم گل داودی رو توی گلدان کاشتید به خوبی گلدان ها رو زهکشی کنید.این گل هم مثل ریحان نیاز به 6 تا 8 ساعت آفتاب داره. پس جایی گل داوودی رو بکارید که 6 تا 8 ساعت آفتاب گیر داشته باشه.البته این گل رو میتونید توی جایی که آفتاب کمی هم داره بزارید ولی این طوری گل زیادی نمیده. و همینطور بهتر که این گل رو توی فصل بهار بکارید که تا فصل پاییز ریشه ها ش محکم بشه.

سنبل‌بری

سنبل‌بری هم یکی دیگه از اون گیاه هایی که میتونه حشرات و پشه ها رو از گیاه دور کنه. سنبل‌بری گیاهی که توی هوای گرم روشد میکنه و در برابر خشک سالی مقاومه . سنبل‌بریبا سرعت خیلی زیادی پخش میشه و توی هرنوع خای رشد میکنه و نیاز به آفت زیاد داره.

بابونه گاوی

بابونه گاوی هم گیاهی که احتملا همه شما دید.این گیاه رو باید تو فصل بهار بکارید. اول از همه شما باید توی خونه و توی سنی که تا 2 سانت خاک داره بکارید و بعد از اینکه جونه زد وقتی که هوای گرم بود در خاک باغچه بکارید و خاک اون قسمت رو بصورت مرتب و یکدست مرطوب نگه دارید.

کاشت به‌لیمو

به‌لیمو حتی تا 4 متر هم میتونه رشد کنه اگر شما تو فصل سرما میخواید به‌لیمو بکارید بهتر که اول اون توی خونه بکارید و بعد از این که کمی رشد کرد به بیرون ببرید. برای کاشت این هم مصل روش قبلی از سینی پر از خاک استفاده کنید. روی دونهه هارو با لایه نازکی از خاک بپوشونید و به خوبی آب بدید. و بعد از این که گیاه برگ دراورد اون روبه بیرون اتقال بدید.

کاشت علف‌لیمو

توی منطقه های گرمسیر، می‌شه برای از بین بردن پشه های گلدان از علف‌لیمو استفاده کرد؛ ولی برای مناطق سردسیر بهتره که گلدان علف‌لیمو را داخل خانه بیارید. در بهار و تابستان هم بیشتر به آنها آب بدید. گلدان رو در مکانی آفتابی بگذارید و آن را خوب زهکشی کنید.

از اونجا که تعداد این گل و گیاه ها زیاد بقیش رو دیگه توضیح نمیدم و فقط نام میبرم.
گل‌جعفری
ریشه‌سنگ
سرخس سپری
آویشن
ترخون
اسطوخدوس
سوسنبر
پونه
مرزنگوش
مریم‌گلی
شاه‌پسند
شمعدانی
سیر
تره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

preloader